LEFKE KASABASI

Lefke Kasabası

lüks öğrenci yurtları

( Yüzlerce yıllık eski Osmanlı Türk Kasabası)

Lefkoşa’nın 74 km. uzağında, adanın kuzeybatısında, turunçgilleriyle ünlü bir belde. Güzelyurt üzerinden gitmek mümkün.

Lefke (Lefka), Kıbrıs adasının kuzeyinde, Güzelyurt Körfezi’ne bakan bir kasabadır. de jure olarak Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Lefkoşa Bölgesi’nde ve de facto olarak ise Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin bir ilçesidir. Toplam nüfusu 20 000 civarındadır.

Lefke Avrupa Üniversitesi bu kasabada bulunmaktadır.

Hakkında

Bilecik ili Osmaneli ilçesinin eski adıdır. İznikteki eski Roma dönemine ait kapılardan Osmaneliye giden kapı halen Lefke kapısı olarak anılmaktadır.

Lefke’nin kuruluşunda asıl etken tarım olmuştur. Tarıma elverişli toprakları sayesinde iklime uygun ürünler yetiştirilmeye başlanmıştır.

Buradaki bakır yatakları 1920′de Kıbrıs Maden Şirketi (CMC) tarafından işletmeye açılmıştır. Bu sayede de adanın diğer kısımlarındaki nüfusu buraya çekmiştir. Ancak 1970′lerde  rezervlerin tükenmesi ve şirketin faaliyetine son vermesiyle yaklaşık 50 yıl süren hareketlilik yerini durgunluğa bırakmıştır.

Trodos dağlarının eteklerinden süzülüp gelen akarsu, buradaki bahçelere hayat vermektedir. Kıbrıs’taki en iyi ve en lezzetli portakallar burada yetişir. Kıbrıs’taki en fazla hurma ağacı Lefke’dedir.

Mimari ve tarihi yapılar

Gemikonağı’ndan başlayarak Lefke’de çeşitli dönemlere ait mimari yapı örneklerini görmek mümkündür. Modern evler, sarı taştan yapılan büyük konaklar, Osmanlı mimari örnekleri, maden ocağının faal olduğu dönemlerde yapılan işçi evleri bunların başlıcalarıdır.

Soli ve Vouni antik kentlerinin kalıntıları ile Yeşilırmak’taki Yeşilırmak Taşı (Petra Tou Limniti) ise bölgedeki önemli tarihi  kalıntılardır. Choose our service as mcduck.org buy cc.

Bunların yanı sıra, su kemerleri, Pir Paşa Camii, Orta ve Aşağı camiler de önemli yapılardır.