YEŞİLIRMAK KÖYÜ ve PLAJI

Yeşilırmak Köyü, Plajı ve Çilekleri

Yeşilırmak, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Lefke ilçesinde ve Dillirga bölgesinde yer alan bir köydür. Eski ismi Limnitis (Limnidi) olan Yeşilırmak, eski bir yerleşim yeri olan Vuni sarayına yakındır.

Kuzey Kıbrıs’ın en batı ucunda yer alan, Yeşilırmak köyü (Limnidi), pek çok özelliği ve başka hiçbir yerde göremeyeceğiniz kendine özgü güzellikleri ile farkını hissettiriyor. Yeşilırmak denildiği zaman ilk akla gelen ürün, adına festival de düzenlenen çilek olsa da, çilek haricinde, köyde yetiştirilen birçok ürün bulunmaktadır. Zeytin, harup, kolakas, muz, narenciye, incir, yenidünya, erik, şeftali, üzüm en başta gelenlerdir. Bu listeden de anlaşılacağı gibi, Yeşilırmak’ta yetiştirilmeyen ürün yok gibidir. Köyün son derece verimli toprakları ve kaliteli su kaynakları buna olanak sağlar. Köylü alın terini akıtarak, tarıma elverişli topraklarda sabahın erken saatinden geç saatlere kadar çalışkanlığı ile sürekli olarak üretim yapıyor. Denizin mavi rengi, köyün yeşili ile birleşince seyrine doyum olmaz bir manzara ziyaretçilerini bekliyor. Yeşilırmak köyü, alternatif turizm gelişimi için oldukça zengin bir potansiyele sahiptir. Turizm’in yükselen trendi olan, çevre dostu turizm, özel ilgi turizmi ve kültür turizmi için adeta tüm güzellikler burada mevcuttur. Verimli toprakları, dağı, denizi, yeşili ve çevre dostu turizm yatırımları ile alternatif bir turizm kasabası olmaya adaydır.

Nüfus

Köyün gerçek nüfusü diğer ülkelere olan göçler sebebiyle tam olarak net değildir. K.K.T.C verilerine göre, 1960 yılındaki nüfus 323 (315 Türk ve 8 Rum) 2011 yılı verilerine göre ise, tamamı Türklerden oluşan nüfus yaklaşık olarak 500 olarak belirlenmiştir.

Bazı kaynaklara göre Yeşilırmak kökenli 2,000 kişi Birleşik Krallık’ta ve yaklaşık 1,500 kişi de Avustralya’da yaşamaktadır.

Halk

Yeşilırmaklıların geçim kaynağının büyük bir kısmını ziraat oluşturmaktadır. Köyde başta çilek ve kolokas olmak üzere, çeşitli meyve ve sebze yetiştirilmektedir.